Poniedziałek, 02 Październik 2023 r. , Dionizego, Sławy, Teofila
Ciąża to nie choroba
8

W ostatnich latach ginekolodzy bardzo mocno starają się podkreślać, że ciąża nie jest chorobą i kobieta w tym czasie, przynajmniej w znakomitej większości przypadków, nie musi być traktowana niczym osoba obłożnie chora. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ faktycznie zdarzają się ciąże zagrożone, w których konieczne jest nie ruszanie się z łóżka i ograniczanie aktywności fizycznej do minimum i takich ciąż jest niestety coraz więcej, ale cały czas typowa ciąża w żaden sposób nie ogranicza kobiety aż do ostatnich tygodni, kiedy pojawiają się ograniczenia czysto techniczne związane z wielkością brzucha kobiety.
Normalna aktywność fizyczna
Ginekolodzy zalecają, by w czasie ciąży zachowywać normalną aktywność fizyczną tak długo, jak to tylko jest możliwe. Oznacza to, że przez przynajmniej dwa pierwsze trymestry ciąży kobieta nie powinna w żaden specjalny sposób zmieniać swojej normalnej codziennej aktywności z wyjątkiem może jedynie uprawiania różnego rodzaju sportów kontaktowych czy ekstremalnych, w których mogłoby istnieć ryzyko otrzymania uderzenia w brzuch.
Wszelkie inne rodzaje typowej dla zwykłego dnia aktywności fizycznej są jak najbardziej dopuszczalne i chociaż nasz instynkt mówi nam, by kobieta w ciąży była jak najbardziej broniona i chroniona, większość z podejmowanych w tym czasie działań obronnych jest zupełnie zbędna i nastawiona jest na eliminowanie wyimaginowanych zagrożeń.
Powolne rezygnowanie z aktywności
Mimo wszystko, całkowicie oczywista kwestią jest to, że utrzymanie pełnej aktywności fizycznej aż do momentu rozwiązania na pewno nie będzie możliwe. Pod koniec ciąży dochodzi do poważnych zmian w organizmie kobiety przygotowujących ją na poród, których efektami niepożądanymi są zmiany rozłożenia masy ciała, dodatkowy nacisk na kręgosłup i większe wymagania w stosunku do niego, a nawet różnego rodzaju problemy z naciskiem na organy wewnętrzne.
Ruch staje się wtedy niewygodny i nieprzyjemny, a nawet może być ryzykowny, ponieważ dodatkowy wysiłek wykonywany przez stawy się kumuluje i dojść może chociażby do dyskopatii. Jest to zagrożenie niewielkie, ale istotne, jeśli ciąża jest zaawansowana i aktywność fizyczna bardzo wysoka. Dlatego ostatni trymestr ciąży, chociaż nie jest to konieczne, warto traktować bardziej jako czas odpoczynku i nauki skutecznego rodzenia.
Więcej naten temat na blogu na stronie internetowej: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy

Choć w Polsce służba zdrowia oficjalnie jest bezpłatna dla wszystkich obywateli posiadających ubezpieczenie, to jednak bardzo dużo osób korzysta z prywatnych wizyt lekarskich. Tego typu świadczenia można uzyskać w dużych przychodniach prywatnych, gdzie z reguły wykupuje się abonament...

Każda kobieta zmuszona jest do wyboru lekarza ginekologa sprawującego pieczę nad jej zdrowiem. Niestety nie każdy specjalista okazuje się osobą godną zaufania i wzbudzającą poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie w momencie, gdy wizyta w gabinecie ginekologicznym sama w sobie jest...

Klinika Zdrowego Umysłu oferuje profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną. Grupa zaangażowanych psychologów i psychiatrów udziela konsultacji, diagnozuje i prowadzi skuteczną terapię, m. in. w zakresie depresji, nerwic, zaburzeń psychosomatycznych,...