Czwartek, 02 Luty 2023 r. ,   Marii, Mirosławy

Badania fizykalne kobiety po 50-tce

   1
Kobiety po ukończeniu 50 lat, choć często także wcześniej wkraczają w okres menopauzy. Jest to proces biologiczny, w kórym dochodzi do znacznego osłabienia funkcji hormonalnej jajników, co powoduje spadek hormonów FSH czy estradiolu. Stopniowo ustaje menstruacja, zachodzą także liczne zmiany w organizmie kobiety. Z tego względu najczęściej obserwuje się m.in.: zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne, zmiany w kośćcu oraz zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów. Ważnymi objawami zgłaszanymi przez kobiety w okresie menopauzy są: nagłe uczucia gorąca, drażliwość, nadmierna potliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji czy trudności w podejmowaniu decyzji.

Okres ten charakteryzuje się dużym stopniem ryzyka zachorowalności na niektóre choroby, często nieuleczalne (jeśli za późno się je wykryje), np. rak piersi, rak szyjki macicy, rak jajnika, rak jelita grubego, lub takie, przez które trzeba w pewnym stopniu zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia czy nawyki, jak : nadciśnienie tętnicze, osteoporoza czy chociażby cukrzyca. Kobiety po 50 roku życia powinny regularnie badać się, ponieważ zmniejszają w ten sposób ryzyko rozwinięcia się poważnej choroby, zwiększając tym samym swoje szanse na wyzdroweinie, jeśli już jakaś chorobą faktycznie zostanie wykryta.
Bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowia kobiet po 50 - tce odgrywają badania profilaktyczne. Co dwa lata kobiety te powinny wykonywać badanie krwi i moczu, raz na rok sprawdzać poziom glukozy i cholesterolu we krwi, co 3 miesiące mierzyć ciśnienie tętnicze. Istotna jest regularność w wykonywaniu tych badań, ponieważ możliwe jest wtedy wykrycie nawet stosunkowo drobnych wahań odpowiednich parametrów.

Profilaktycznie kobieta po 50 roku życia powinna zrobić EKG, jeśli natomiast będzie odczuwać ucisk w klatce piersiowej, szybkie męczenie się nawet przy małym wysiłku, musi zgłosić się do kardiologa, gdyż są to pierwsze symptomy problemów z sercem. Raz na rok powinna udać się z wizytą do ginekologa, zrobić cytologię, USG przezpochwowe, a raz na 2 lata powinna zrobić  mammografię ( jeśli kobieta należy do grupy ryzyka : z obciążającym wywiadem w kierunku raka piersi lub stosowała hormonalną terapię zastępczą powinna poddać się temu badaniu 1 na rok lub częściej). Co 2 lata powinna zrobić RTG klatki piersiowej (jeżeli pali papierosy - co rok), co 3-5 lat wykonać USG brzucha, co pomoże wykryć problemy z np. trzustką, wątrobą czy nerkami. Myślisz o kompleksowych badaniach?
Odwiedź Gabinet ginekologiczny Ginemedica.pl we Wrocławiu. Ważnym badaniem po 50 - tce jest kolonoskopia - badanie jelita grubego, jeśli lekarz nie zauważy nic niepokojącego, wystarczy powtarzać je co 10 lat. Co 2 lata sugeruje się wizytę u okulisty ( przede wszystkim bada się ciśnienie dna oka, ostrość widzenia), laryngologa ( sprawdzenie słuchu, pracy móżdżku- równowaga), a 1-2 razy do roku wizytę u stomatologa ( wypełnianie zębów z ubytkami, zakładanie protez, zapobieganie chorobom jamy ustnej, dziąseł w tym paradontozie).
Profilaktycznie można też poddać się densytometrii- badaniu oceniającemu zagrożenie osteoporozą. W razie pojawienia się nieustępujących bólów stawów warto zgłosić się do reumatologa. Dodatkowo zaleca się także wizytę u dermatologa, aby zaponiegać lub leczyć różnego rodzaju zmiany skórne, jak pieprzyki, blizny, czy np. wysypki. Po ukończeniu 50 lat kobiety często przestają lub wcale już nie miesiączkują. Przestają być płodne, co nie oznacza, że nie muszą się badać. Wręcz przeciwnie, powinny to robić systematycznie, gdyż znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na nowotwory narządów płciowych. Sama zmiana w ilości produkowanych przez organizm hormonów może powodować różne zaburzenia.

Kobiety w okresie menopauzy są narażone na więcej chorób niż kobiety młodsze, dlatego badania profilaktyczne powinny być wykonywane częściej w szerszym zakresie. Lekarz w czasie badania podmiotowego ( wywiad )kobiety, która ukończyła 50 lat powinnien zadawać stosowne pytania, aby już z wywiadu dowiedzieć sie czegoś o pacjentce.
Pytania powinny dotyczyć stanu zdrowia, sposobu życia, zauważonych przez pacjentkę niepokojących dolegliwości. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, gdyż w tym wieku zachwiana jest homeostaza organizmu. Nie należy tez zadawać pytań niestosownych, np. o zajście w ciążę, ponieważ jest już to fizjologicznie niemożliwe.
Badanie fizykalne powinno oczywiście obejmować wszystkie metody badania przedmiotowego, a więc oglądanie, obmacywanie ( palpacja ), opukiwanie i osłuchiwanie.
Najważniejszą jednak z metod jest oglądanie, ponieważ rozpoczyna się ona już od momentu wejścia pacjentki do gabinetu.


W dzisiejszym społeczeństwie, grypa staje się coraz większym problemem. Lekarze zastanawiają się w jaki sposób zniszczyć kolejne mutanty  choroby. Jak pomóc chorym ludziom, bez szkody dla ich zdrowia? Częstym błędem, jest przepisywanie antybiotyków. Spożywanie antybiotyków...
W ostatnich latach ginekolodzy bardzo mocno starają się podkreślać, że ciąża nie jest chorobą i kobieta w tym czasie, przynajmniej w znakomitej większości przypadków, nie musi być traktowana niczym osoba obłożnie chora. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ faktycznie zdarzają...
Klinika NADENT oferuje kompleksowe usługi stomatologiczne. Stawiamy na leczenie całościowe i indywidualne podejście do pacjenta. Kadra wyspecjalizowanych, doświadczonych lekarzy z różnych dziedzin stomatologii podlega stałemu rozwojowi zawodowemu. Każdemu pacjentowi pragniemy podarować...


Kosmetologia estetyczna zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród klientów. Jeżeli i Wy zainteresowani jesteście tego typu...
Med-Orth jest sklepem internetowym firmy ortopedycznej pochodzącej z Wrocławia. W swojej ofercie posiada ona artykuły przeciwżylakowe,...
Specjalistyczne centrum medyczne Ginemedica we Wrocławiu jest miejscem dbającym o szeroko pojęte zdrowie swoich pacjentów, zarówno w jego...